start your startup

چگونه استارتاپ خود را راه اندازی کنید

شاید این روزها شما هم مانند من واژه استارت آپ را زیاد می شنوید.
استارت آپ (Startup) در اصل به هر نوع شرکت جوان و ایده محوری گفته میشود که در پی رشد و توسعه است. استارت آپ ها با ایده رفع یک مشکل یا ارائه طرح و کاری نو به دنیای کسب و کار خلق می شوند.

تفاوت یک استارت آپ با سایر کسب و کارهای نوپا در این است که موفقیت آنها تضمین شده نیست و ممکن است علی رغم داشتن ایده های طلایی و نو، حتی به مرحله ورود به بازار نرسیده و یا پس از مدتی از ورود به بازار، با شکست روبرو شوند.

بد نیست آمار رسمی را در این زمینه نگاهی داشته باشیم. در سال ۲۰۱۵ در ایالات متحده آمریکا به تنهایی بیش از ۴۰۰ هزار استارت آپ کار خود را آغاز کردند! بد نیست بدانید، اینستاگرام یا فیس بوک هم روزی استارتآپ بوده اند!بر اساس آمارهای موسسه کافمن، جوانان بین ۲۴ تا ۳۵ سال با ۵۴% بیبشترین گروه را تشکیل می دهند. این نشان می دهد که افراد میانسال و حتی افراد مسن هم در این کشور با ۴۶% استارتآپها همچنان در پی کارآفرینی هستند!

افراد با دلایل مختلفی اقدام به راه اندازی استارت آپ می کنند ولی سه دلیل مهم و عمده آن را می توان به شرح زیر برشمرد:

۱- رئیس خودشان باشند
۲- ایده هایشان را به کسب و کار تبدیل کنند.
۳- به پول و ثروت برسند.

یک شرکت ۵ ساله هم می تواند همچنان یک استارت آپ باشد.
شاید شرکت شما هم جزو این دسته از شرکت ها باشد و هنوز عوامل رشد و سودآوری در آن محقق نشده باشند.

تعاریف ما هر چه که باشند، از دیدگاه من، مهم ترین شاخصه یک استارت آپ، پتناسیل خارق العاده آن برای رشد و سودآوری است. و ضامن چنین ویژگی مهمی، حفظ فرهنگ پویایی و نوسازی نگرش و تصویر ترسیم شده برای استارت آپ است.

همه استارت آپ ها با چالش های خاص خود روبرو هستند و شاید مهم ترین چالشهای یک کارآفرین استارت آپی، قانع کردن سایرین برای همراهی و حمایت از او باشد.

بسیاری از استارت آپ ها و بنیانگذاران آنها با این چهار چالش مهم روبرو هستند:

جذب سرمایه
افرایش درآمد
افرایش مشتری
حفظ سرمایه و از دست ندادن سرمایه گذاران

برای همین منظور، شما برای راه اندازی یک استارت آپ موفق و تجاری سازی آن، به چیزی بیش تر از مهارت های متداول در زمینه شغلی و حرفه ای خود نیاز دارید.
صرف اینکه شما نابغه فناوری اطلاعات هستید یا به ۱۶ زبان برنامه نویسی مسلط هستید و یا می توانید چشم بسته کاری را انجام دهید، برای سرمایه گذاران و حامیان مالی استارت آپ شما، کافی نیستند.

برای موفقیت یک استارت آپ باید مدیریت، برنامه ریزی، استراتژی، روابط عمومی، مذاکره حرفه ای، بازاریابی، تبلیغات، برندسازی و بسیاری از مهارت های دیگر را در حوزه راهبری و توسعه کسب و کار فرا بگیرید.

انسان های درونگرا کمتر می توانند کارآفرینان موفقی شوند و استارتآپ های موفقی را راه اندازی کنند. انسان های کم صبر و حوصله هم نمیتوانند در این مسیر پرتلاطم به موفقیت مهمی دست یابند!

بگذارید سه حقیقت و سه خیال نادرست در خصوص استارت آپ ها را باهم بررسی کنیم.

اولین خیال نادرستی که در میان ما ایرانی ها هم به شدت شایع است این است که «ایده هایت را به کسی نگو»! خوب شاید این گفته را باید اینگونه اصلاح کرد که «ایده هایت را به هر کسی نگو» و در عوض «قبل از اجرای ایده ات، برای جلب سرمایه گذاران، بهتر است شور و شوق و هیجانی در میان آنها راه بیندازی!»

تا زمانیکه شما کاشفانه به دنبال پیدا کردن انسانی مطمئن برای بیان ایده هایتان هستید، چرخ گردان تغییر و تحول با چنان سرعتی به پیش می رود که ایده ناب دیروز شما، به ایده ای غیر قابل اجرا برای دنیای امروز تبدیل می شود.

راستی این حرف توماس آلوا ادیسون را هم فراموش نکنیم که «اگر ایده ای به ذهن شما رسیده است، پس حتما به ذهن صدها نفر دیگر هم رسیده است.» و ممکن است مهمترین تفاوت شان در این باشد که یکی از میان این صدها نفر با پشتکار و سماجت در پی تحقق آن است و دیگران فقط به داشتن ایده و نظاره گر بودن اکتفا میکنند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *